GÖCEK ADASI

Büyütmek için resme tıklayınız

Göcek Adası     göcek koyları harita

Koordinatlar (Enlem ve Boylam): 36° 43, 36. N- 28° 56. 22. E
Göcek Adası, körfezi bir siper gibi koruyarak ağır hava koşullarının içeri girmesini engelliyor. Yandaki Göcek koyları haritasında da göreceğiniz üzere Göcek koyları ve Göcek adaları içinde Göcek' e en yakın olan Göcek Adası' nın doğusunda 36°43'34.6"N 28°57'01.8"E koordinatlarında Göcek Körfezi'ne giriş feneri bulunmaktadır. Feneri iskelenizde bırakarak Göcek Körfezi' ne doğru ilerleyebilirsiniz. Göcek Adasının doğusunda yanaşabileceğiniz bir iskele ve restaurant bulunmaktadır. Göcek koylarından Göcek Adası Plajı' na Göcek Merkezden kalkan tekne seferleri ile gidilir. Diğer Göcek koyları isimlerine, Göcek koyları görsellerine sitemizden ulaşabilirsiniz.

 

YASSICA ADALARI 

Büyütmek için resme tıklayınız

Göcek Yassıca Adaları     göcek koyları harita

Koordinatlar (Enlem ve Boylam): 36°42’02”N - 28°55’54”E 

Göcek koyları ve Göcek Adaları içinde en çok ziyaret alan adalardan birisi olan Yassıca Adaları irili ufaklı adacıklardan oluşan takım adalarıdır. Adanın kumlu ve sığ olan kısmında yüzmeyi yeni öğrenenler ve çocuklar keyifli zaman geçirebilir. Adada restaurant bulunmamakta fakat aperatif olarak atıştıtrabileceğiniz Gözleme yapan tekneler bulunmakta. Gece demirlemek için korunaklı olan Yassıca Adalarında şamadıralar bulunmakta. Göcek koyları, yassıca adaları görsellerine resme tıklayarak ulaşabilirsiniz. Göcek koyları haritası için sağ üstteki küçük resme tıklayabilirsiniz.

 

ZEYTİNLİ ADA

Büyütmek için resme tıklayınız

gocek koyları     göcek koyları harita 

Koordinatlar (Enlem ve Boylam):   36°41'47"N   28°55'36"E

Göcek koyları ve Göcek adaları içinde tamamı Zorlu gruba ait olan Zeytinli Ada' ya çıkılmasına izin verilmemektedir. Zeytinli Ada' nın kuzey batısı ile ana kara arasında elektrik kablosu geçmekte, aynı zamanda yine bu kısımda sığlıklar bulunmakta, demirleme ve geçişlerde dikkat edilmesi gerekir. Zeytinli Ada' nın doğu taraıfnda bulunan küçük ada ile arasında denizde set duvar bulunmakta. Çok sığ olduğu için geçiş yapılamamakta. Göcek koylarına nasıl gidilir? Göcek koylarına arabayla gidilir mi? Göcek koyları uygun fiyatlı tekne turları için bize ulaşabilirsiniz.

 

TERSANE ADASI

Büyütmek için resme tıklayınız

gocek tersane adası     tersane adası harita

Koordinatlar (Enlem ve Boylam): 36°40'30"N   28°54'57"E

Tarihi dokularıyla ve doğal güzellikleri ile Göcek koyları ve Göcek Adaları tadına doyulmaz bir seyir keyfi veriyor. Eski adı Telandria olan Tersane Adası' nın Kuzey Batı tarafından giriş yapılan Kış Limanı adından da anlaşılacağı gibi Kış aylarında bile korunaklı bir liman olmakta. Fethiye Körfezindeki en büyük ada olan Tersane Adası Bizans Dönemi 'nden sonra Osmanlı Döneminde de kullanılan tarihi Tersane'nin kalıntılarına sahiplik ediyor. Tersane Adası' nın doğusunda demirlemeye müsait Yaz Limanı Koyu bulunmakta.Tersane Adası' nda yaşayan Rumlar nüfus mübadelesi ile Lozan Anlaşması' ndan sonra adadan ayrılıyorlar. Tersane Adasında bulunan restauranın iskelesine yanaşabilir, gece konaklayabilirsiniz. Göcek koyları nerede, Göcek koylarına nasıl gidilir ilgili makalemizde bulabilirsiniz.

 

DOMUZ ADASI (HÜRRİYET ADASI)

Büyütmek için resme tıklayınız

göcek domuz adası     göcek domuz adası harita

Koordinatlar (Enlem ve Boylam): 36°40'2"N   28°54'5,8"E

Simavi ailesine ait olan Domuz Adası, Göcek koyları ve Göcek adaları arasında Kapıdağ Yarımadasına en yakın olan adadır. Ada ismini bu kısa mesafeden yüzerek adaya geçen Domuzlardan almaktadır. Adanın kuzeyindeki Panço koyu demirleme için tercih edilen yerlerden. Domuz adası ve Tersane adası arasında kalan akvaryum koyu da maskeli dalışlar için muazzam bir yer. Göcek koyları haritası için sağ üstte bulunan küçük resme tıklayabilirsiniz. Daha fazla Göcek koyları görsellerine ulaşmak için ilgili koy veya adanın küçük resmine tıklayınız. Göcek adaları ve Göcek 12 adalar turları hangi koylara gider.

 

GÖBÜN KOYU-KAPI CREEK

Büyütmek için resme tıklayınız

göbün koyu     göbün koyu nerede

Koordinatlar (Enlem ve Boylam): 36°38'32"N   28°53'35"E

Göbün Koyu tarihi ve doğa dokusuyla ziyaret edilmesi gereken Göcek koyları ve Göcek adaları rotalarından birisi. Bizans döneminden kalan tarihi kalıntılara, Kral mezarlarına rastlayacağınız ada açık hava müzesi niteliğinde. Koy geceleme için uygun ve korunaklı. Göbün Koyu' nda bulunan restaurant' ın iskelesine tonoz sistemi sayesinde demir atmadan yanaşabilirsiniz. Göcek koylarına nasıl gidilir öğrenmek için sağ taraftaki adanın veya koyun resmine tıklayın. Göcek koyları büyük harita için sağ üstte bulunan küçük resme tıklayınız. Göcek adaları nerede? Göcek adalarına nasıl gidilir detaylar için tarafımıza ulaşabilirsiniz.

 

HAMAM KOYU-MANASTIR KOYU-CLEOPATRA-WALL BAY

Büyütmek için resme tıklayınız

hamam koyu     hamam koyu nerede

Koordinatlar (Enlem ve Boylam): 36°38'25"N   28°51'18"E

Koyun güneybatısında, suyun içinde kalıntıları bulunan eski bir hamam nedeni ile yörede Cleopatra Hamamı ya da Batık Hamam Koyu olarak da bilinen Manastır Koyu, körfezdeki pek çok koy gibi tektonik kıyı oluşumuna sahip. Koyun hemen arkasındaki tepenin yamacı dikkatle incelendiğinde, bu tektonik yapı ve tepede geçmişte faaliyette olan bir krater gölünün sularını kıyıya indiren kanallar açıkça görülebiliyor.Manastır koyu, kıyıdan tepeye kadar çam ağaçları ve yer yer keçiboynuzu ağaçlarıyla kaplı. Kuzey doğu yönünde kıyıya paralel uzanan bir antik duvar yapısı ve diğer küçük kalıntılar, Likya'nın antik Lydae kentine hiç de uzak olmadığınızı hatırlatıyor. Lydae'ye Ağ Limanından olduğu gibi, Manastır Koyundan da yaklaşık 1,5 saatlik bir patika yürüyüşü ile ulaşabilirsiniz. Göcek koyları ve Göcek Adaları içinde Göcek' e en uzak mesafede olan Manastır koyu, günübirlik ziyaretler ve geceleme için rotanızda mutlaka yer alması gereken tarihi bir güzellik. Göcek adaları görsellere sitemizden ulaşabilirsiniz.

  

BEDRİ RAHMİ-TAŞYAKA KOYU-TOMB BAY

Büyütmek için resme tıklayınız

bedri rahmi koyu     bedri rahmi koyu nerede

Koordinatlar (Enlem ve Boylam): 36°41'46"N   28°51'57"E

Eski adıyla Taşkaya Koyu olarak bilinen bu koyun hikayesiyle başlayalım. Göcek koyları ve Göcek adalarının tanınmasında katkısı olan ünlü ressam, yazar ve şair Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun 1974 de Göcek’e yaptığı bir yolculuk sırasında koyun yamacındaki bir kayaya çizdiği balık resmi, o günden sonra koyun adının Bedri Rahmi olarak anılmasına neden olmuş. Öyle ki bu büyük balık resmi koyun girişinde uzaktan bile seçilebiliyor ve dikkatli incelendiğinde içinde altı hayvanın tasvir edildiği görülüyor. Dolayısıyla doğal güzelliği yanında bu resimle de bolca turist çekiyor Bedri Rahmi Koyu. Ahşap iskelesi, mütevazı restoranları, çam ve zeytin ağaçları, gizli kalmış kaya mezarları ile hem doğa hem de kültür turu için birebir. Göcek adalarına ve Göcek koylarına Fethiye ve Göcek’ten kalkan turlarla gezilebilir. 

  

BİNLİK KOYU-KUYRUCAK KOYU-FATHOM BAY

Büyütmek için resme tıklayınız

göcek binlik koyu     binlik koyu nerede

Koordinatlar (Enlem ve Boylam): 36°38'29"N   28°51'50"E

 Göcek koyları isimleri, göcek koyları haritası, göcek koyları görseller' e buradan ulaşabilirsiniz.

SIRALIBÜK KOYU-DEEP BAY-DERİN KOYU

Koordinatlar (Enlem ve Boylam): 36°40'37"N   28°51'32"E

 Göcek koyları nerede sorusuna burada yanıt bulabilirsiniz.

SARSALA KOYU

Koordinatlar (Enlem ve Boylam): 36°39'40"N   28°51'17"E

 Göcek koylaarına nasıl gidilir. Göcek koylarından arabayla gidilecek koylar arasındadır. Dalaman havalimanından 15 dakika mesafe uzağında bulunan Sarsala koyuna taksi seferleri bulunmaktadır.

KİLLE KOYU-ROUND BAY

Koordinatlar (Enlem ve Boylam): 36°42'2"N   28°52'45"E

 Göcek koyları haritası, Göcek koyları arabayla gidilecek koylardan birisi de kille koyudur. 

SOĞUK SU- COLD WATER BAY 

Koordinatlar (Enlem ve Boylam): 36°36'49"N   29°3'14"E

 Göcek koyları isimleri bu sitede bulabilirsiniz.

KARACAÖREN-KARACAOREN

Koordinatlar (Enlem ve Boylam): 36°32'29"N   29°3'16"E

 Göcek koyları haritası için sağ üstteki resme tıklayınız.